Home / Lajme / Maqedoni / Mediumi serb tregon hartën e shtrirjes etnike të shqiptarëve në Maqedoni
Loading...

Mediumi serb tregon hartën e shtrirjes etnike të shqiptarëve në Maqedoni

Konsolidimi demografik i shqiptarëve në Maqedoni është bërë tmerri i mediave fqinje.

Frika e shtypit serb se në Maqedoni po krijohet dalëngadalë shteti i tretë shqiptar ka sjell edhe analiza e projeksione për shtrirjen etnike të shqiptarëve në këtë shtet, shkruan Konica.al.

Derisa të dhënat e regjistrimit të vitit 2002 tashmë konsiderohen si tejet të vjetëruara dhe pak të besueshme, shqiptarët me fitoren në Kërçovë në vitin 2013 dhe në Dollnen, në zgjedhjet lokale të këtij viti, kanë krijuar një bllok të fortë që shtrihet edhe në zemër të Maqedonisë.

Portali serb ‘srbijadanas’ ka publikuar një hartë të përqindjes së shqiptarëve në Maqedoni, ku bie në sy mbizotërimi në Çashkë dhe Dollnen, komuna këto në Maqedoninë qendrore. /konica.al/

x

Check Also

Ky do të jetë ministri i ri pa resor në Qeverinë Zaev

Ministri i ri pa resor vjen nga qyteti i Delçevës e ai ...

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com