Home / Tripa / Kuriozitete

Kuriozitete

Zbulohet “planeti” 13 herë më i madh se Jupiteri

Një “planet” masiv është zbuluar së fundmi nga NASA dhe është aq i madh se nuk mund të klasifikohet si një planet, sipas astronomëve. Zbulimi i ri quhet OGLE-2016-BLG-1190Lb dhe mendohet të jetë më shumë se 13 herë më i ...

Read More »

Nëndetësja kineze u nënshtrohet provave të rezistencës

Shenhai Yongshi, një nëndetëse kineze e komanduar, iu nënshtrua provave të rezistencës në bregdetin e Kinës jugore pranë ishullit Sanya. Ndërkohë ekipi po kërkon për deformime pas misioneve të fundit nënujore. Yang Shenshen është zv.projektuesi i përgjithshëm i nëndetëses. “Kontrolli ...

Read More »

20 rregulla për jetën, që Samurajët i kanë shkruar 400 vjet më parë

Samurajët bënin një jetë të plotë, të pabesueshme, dhe plot nder. Dhe të gjithë këto këshilla, në fund përmblidhen në një gjë: respekti për veten dhe të jetuarit e një jete sa më të përmbushur 1. MËSO TË PRANOSH JETËN ...

Read More »

Thesari më i çmuar në botë, zbulohet dhoma ”Amber” në… (FOTO)

Në Gjermani kanë nisur kërkimet për thesarin më të vlefshëm që nga Lufta e Dytë Botërore, në një shpellë të përdorur nga nazistët. Grupi përbëhet nga studiuesi Leonard Blumës, 73-vjeç, shkencëtari Günter Eckardt, 67-vjeç, dhe specialisti i gjeoradës, Peter Lohr, ...

Read More »

Misteri i pemës së “djallit” që digjet nga brenda

Matthew McDermott nga Sonoma, në Kaliforni, ka filmuar një pemë që digjet vetëm në brendësi të saj, por që nuk nxjerr tym. Videoja është xhiruar nga banori i qytetit kalifornian, i cili është shkatërruar nga flakët kohët e fundit. Disa ...

Read More »

Zbuloni karakteristikat e bulizmit/ A është fëmija juaj viktimë?

Ky fenomen shpie jo vetëm në probleme me veten, por edhe në pasoja më të rënda si anorekisa, bulimia e çrregullime të ndryshme deri në vetëvrasje. Bulizmi, një nga fenomenet më shqetësuese të ditëve të sotme i referohet një dhune ...

Read More »

Njerëzit me sy ngjyrë blu kanë 3 gjërat më të veçanta. Zbulojini!

Sytë ngjyrë blu janë si deti, ku edhe mund të humbisni në to. Në disa kultura njerëzit me sy blu konsiderohen si një lloj mallkimi, ndërsa në të tjera shihen si tipar bukurie. Ekspertët, kanë zbuluar disa fakte interesante që ...

Read More »

Kush fal i pari tradhtinë?

A do t’i falnit tradhtinë të dashurit/të dashurës? Nëse përgjigjja është pozitive, sa kohë do t’ju jetë e nevojshme që t’i ktheheni gjendjes “së vjetër” dhe të silleni sikur nuk ka ndodhur asgjë? Psikologët konstatojnë që reagimi ndaj mashtrimit dhe ...

Read More »

Kosovari mëson gruan braziliane të bëjë fli (VIDEO)

Agron Hasani nga Prishtina prej 18 vjetësh jeton në Zelandën e Re. Atje është pronar i një restoranti. Pas 9 viteve, ai është kthyer në vendlindje bashkë me gruan e tij nga Brazili, Thamara. Në emisionin “Jeta” ai ka treguar ...

Read More »

Vajza! Ja si ta kuptoni që ai ju dashuron

Keni kohë që jeni përfshirë në takime të shumta dashurie në jetë? Keni kërkuar nëpër internet, keni përjetuar takime të para të çuditshme, lidhje të mbushura me premtime të kota dhe dëshpëruese. Ndërsa tani më në fund e keni gjetur ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com