Home / Tripa

Tripa

Zbulohet “planeti” 13 herë më i madh se Jupiteri

Një “planet” masiv është zbuluar së fundmi nga NASA dhe është aq i madh se nuk mund të klasifikohet si një planet, sipas astronomëve. Zbulimi i ri quhet OGLE-2016-BLG-1190Lb dhe mendohet të jetë më shumë se 13 herë më i ...

Read More »

Nëndetësja kineze u nënshtrohet provave të rezistencës

Shenhai Yongshi, një nëndetëse kineze e komanduar, iu nënshtrua provave të rezistencës në bregdetin e Kinës jugore pranë ishullit Sanya. Ndërkohë ekipi po kërkon për deformime pas misioneve të fundit nënujore. Yang Shenshen është zv.projektuesi i përgjithshëm i nëndetëses. “Kontrolli ...

Read More »

Argjentinë, ferrari 800 mijë euro ngec në baltë

Në qytetin e  Argjentinës një makinë Ferrari Berlineta F12 ka ngecur në baltë teksa ecte në  rrugë. Makina me vlerë 800 mijë euro po lëvizte në një rrugë në Cordoba, kur ngeci në baltë. Më pas mjeti i shtrenjtë është ...

Read More »

20 rregulla për jetën, që Samurajët i kanë shkruar 400 vjet më parë

Samurajët bënin një jetë të plotë, të pabesueshme, dhe plot nder. Dhe të gjithë këto këshilla, në fund përmblidhen në një gjë: respekti për veten dhe të jetuarit e një jete sa më të përmbushur 1. MËSO TË PRANOSH JETËN ...

Read More »

Drejtonte kalin në gjendje të dehur, arrestohet 53 vjeçarja

Shpesh, shoferët në Shqipëri janë ankuar për gjoba të padrejta e mbase në disa raste mund të kenë pasur të drejtë. Por, edhe në vendet e tjera ka arrestime nga më të çuditshmet në lidhje me qarkullimin rrugor. Një grua ...

Read More »

Thesari më i çmuar në botë, zbulohet dhoma ”Amber” në… (FOTO)

Në Gjermani kanë nisur kërkimet për thesarin më të vlefshëm që nga Lufta e Dytë Botërore, në një shpellë të përdorur nga nazistët. Grupi përbëhet nga studiuesi Leonard Blumës, 73-vjeç, shkencëtari Günter Eckardt, 67-vjeç, dhe specialisti i gjeoradës, Peter Lohr, ...

Read More »

Misteri i pemës së “djallit” që digjet nga brenda

Matthew McDermott nga Sonoma, në Kaliforni, ka filmuar një pemë që digjet vetëm në brendësi të saj, por që nuk nxjerr tym. Videoja është xhiruar nga banori i qytetit kalifornian, i cili është shkatërruar nga flakët kohët e fundit. Disa ...

Read More »

Zbuloni karakteristikat e bulizmit/ A është fëmija juaj viktimë?

Ky fenomen shpie jo vetëm në probleme me veten, por edhe në pasoja më të rënda si anorekisa, bulimia e çrregullime të ndryshme deri në vetëvrasje. Bulizmi, një nga fenomenet më shqetësuese të ditëve të sotme i referohet një dhune ...

Read More »

Njerëzit me sy ngjyrë blu kanë 3 gjërat më të veçanta. Zbulojini!

Sytë ngjyrë blu janë si deti, ku edhe mund të humbisni në to. Në disa kultura njerëzit me sy blu konsiderohen si një lloj mallkimi, ndërsa në të tjera shihen si tipar bukurie. Ekspertët, kanë zbuluar disa fakte interesante që ...

Read More »

Kush fal i pari tradhtinë?

A do t’i falnit tradhtinë të dashurit/të dashurës? Nëse përgjigjja është pozitive, sa kohë do t’ju jetë e nevojshme që t’i ktheheni gjendjes “së vjetër” dhe të silleni sikur nuk ka ndodhur asgjë? Psikologët konstatojnë që reagimi ndaj mashtrimit dhe ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com