Home / Teknologji

Teknologji

Facebook i 2018, më pak lajme, por më shumë miq dhe të afërm

Facebook ka vendosur të rivlerësojë përmbajtjet në faqen e tij. Në të ardhmen do të kenë prioritet postimet e miqve dhe jo lajmet. Eksperti Martin Giesler shpjegon efektet e këtij hapi të Facebookut. Si duhet t’i kuptojmë ndryshimet e deklaruara ...

Read More »

Renault nxjerr versionin special me shpirtin e F1

Renault ka lançuar një seri të kufizuar të Clio R.S. 18, një makinë që do të ketë detaje që ngjasojnë me njëvendëshen e Formulës 1 të kësaj marke. Duke nisur nga ngjyrat: e zeza dhe e verdha bashkohen në këtë ...

Read More »

Mercedes Benz shënon rekordin historik me 2.3 milionë shitje

Prodhuesi nga Shtutgarti ka shënuar vitin më të mirë në histori, ku ka shitur 2.3 milionë automjete për klientët. Në 2017, Mercedes kishte një rritje prej 9.9 për qind në shitje krahasuar me 2016. Nga 2,289,344 vetura të transportuara, 955,000 ...

Read More »

Facebook planifikon ndryshimet e mëdha: Ja kush do të preket

Rrjeti social më i madh në botë, Facebook, planifikon disa ndryshime shumë të rëndësishme. Sipas themeluesit Mark Zuckerberg, Facebook do të shpërndajë gjithmonë e më pak postime nga bizneset, mediat apo markat e ndryshme. Në vend të kësaj, rrjeti social ...

Read More »

Bateria e Huawei Mate 10 mbushet për 1 orë e 20 minuta

Në të shumtën e rasteve, kapaciteti i baterisë së smartfonave ende sillet rreth 3,000 mAh. Megjithatë, kompania e njohur kineze Huawei planifikon që të veçohet nga konkurrenca me serinë e saj Mate 10. Problemi i baterive me kapacitet të tillë ...

Read More »

Zviceranët padisin VW për aferën dizel

Rreth 6,000 zviceranë nisën një padi të përbashkët kundër Volkswagen dhe shitësve të saj për dëmet e shkaktuara nga një skandal me sistemin e shkarkimit, i njohur si çështja “Dieselgate”. Pronarët e makinave Volkswagen pretendojnë se kanë pësuar humbje financiare ...

Read More »

Kjo kriptovalutë shënon rritje të madhe, i afrohet Bitcoinit

Ripple ka pësuar një rritje masive gjatë disa orëve të kaluara, duke e kaluar Ethereumin për herë të parë me kapitalizimin e tregut. Tokeni ripple (XRP) u rrit më shumë se 22 për qind në vetëm 24 orët e fundit ...

Read More »

Top dhjetë markat telefonike që shkëlqyen në vitin 2017

Çdo person ka së paku një telefon sot. Teknologjia dhe bizneset po ndryshojnë dita ditës. Markat më të mira përfshijnë Apple, Samsung dhe ato kineze si Huawei, Oppo, Xiamo, Lenovo dhe Vivo, të ndjekura nga LG, ZTE dhe TCL, transmeton ...

Read More »

iPhone, produkti teknologjik më i shitur i vitit 2017

Në raportin e fundit të USA Today thuhet se iPhone ka qenë produkti teknologjik më i shitur për vitin 2017. Shitjet e iPhone kanë tejkaluar shitjet e të gjithë produkteve, të marrë sëbashku, që rënditen nga pozicioni i dytë e ...

Read More »

Viti 2018 do të jetë viti i veturave elektrike

Në vitin 2018, makinat elektrike më në fund do të kthehen nga produkti interesant në një opsion i zbatueshëm për familjet e Amerikës. Në vitin e ardhshëm do të shënohet një pikë kthese në elektrifikimin përfundimtar të rrugëve të Amerikës. ...

Read More »