Home / Shëndetësi

Shëndetësi

Kafja e mëngjesit kështu ndikon në kujtesën juaj

Gjatë viteve të fundit, studime të ndryshme kanë treguar për përfitimet e shumta të kafes.  Një studim i fundit ka zbuluar se kafja e mëngjesit ndihmon në përmirësimin e kujtesës, largon stresin dhe parandalon një nga sëmundjet më vdekjeprurëse, kancerin. ...

Read More »

5 mëngjese detox dhe të shijshme

Mosngrënia e mëngjesit është ende një zakon i përhapur, por i keq për shëndetin. Në fakt, një mëngjes i mirë dhe i shëndetshëm mund t’ju ndihmojë të humbni peshën duke stimuluar punën e metabolizmit dhe duke pastruar tërësisht trupin. Rezultatet? ...

Read More »

Mjekimi natyral për pneumoninë

Simptomat më të zakonshme të pneumonisë përfshijnë ftohje, temperaturë dhe vështirësi në frymëmarrje. Pneumonia mund të shkaktojë dhe simptoma të tjera si dhimbje koke, humbje oreksi, lodhje, djersitje, marrje mendsh, të vjella. Trajtimi i duhur për këtë gjendje zakonisht varet ...

Read More »

Shenjat e heshtura që paralajmërojnë kancerin e gjirit, përveç gjëndrës në gjoks

Kanceri i gjirit është shkaktari i dytë i vdekjeve nga kanceri tek femrat. Çdo 19 sekonda një grua në botë diagnostikohet me kancer të gjirit dhe çdo 74 sekonda dikush vdes nga kanceri. Këto nuk janë thjesht statistika, por nëna, ...

Read More »

Hapet qendra e parë evropiane kundër kancerit

Një strukture e re e quajtur Qendra e Imuno-Onkologjisë (CIO), e cila i kushtohet tërësisht kurimit të tumoreve me anë të imunoterapisë, u prezantua të premten gjatë një ceremonie të zhvilluar në qytetin Siena të Italisë. Imunoterapia është një qasje ...

Read More »

Nëse i keni këto pika të bardha në thonj, shkoni te doktori

Arsyet kryesore se përse ndodhin këto ndryshime në thonj janë: Mungesa e proteinave apo zinkut Nëse thonjtë duken sikur në foton kryesore, kjo mund të jetë shenjë se keni mungesë të proteinave. Nëse keni vija në thonj, trupi mund të ...

Read More »

Si i shëronte dhimbjet e fytit Profeti Muhammed

Në dy Sahih-ët shënohet se Pejgamberi alejhi selam ka thënë: “Me të vërtetë, mjekimi më i mirë për ju është me kupa dhe me aloe indiane. Mos i mundoni fëmijët tuaj duke ua shtypur njerithin (lat. uvulae), kur janë të ...

Read More »

Ky virus i rrezikshëm shkakton deformim të gjymtyrëve tek foshnjat

Lista e gjatë e defekteve që virusi Zika shkakton te fëmijët, rritet çdo ditë dhe më shumë. Të martën, pas mbarimit të një studimi, u dol në përfundimin se virusi Zika mund të shkaktojë ngrirje të gjymtyrëve të fëmijëve. Ky ...

Read More »

Ja pse studentët duhet të përdorin një degë rozmarinë para provimeve

Studentët që janë duke kaluar një periudhë provimesh këshillohet të përdorin dhe nuhasin një degë rozmarine me qëllim që të përmirësojnë kujtesën. Në Greqinë e Lashtë studentëve iu vendoseshin përpara provimeve në tavolinë një degë rozmarine me qëllim që të ...

Read More »

Pica të vogla për fëmijë

Këto pica të vogla të fryra janë shumë të shijshme dhe të gjithë do t’i pëlqejnë.Janë veçanërisht intersante për fëmijët dhe si antipastë në raste festash.Përbër:500 gr brumë (pastiçerie, të fryrë)/1 vezë (e madhe)/1 filxhan çaji salcë domatesh/ullinj (Kalamata)/1 e ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com