Home / Lajme / Rajoni

Rajoni

Nga Vjena porosi për Shkupin: Maqedonia shtet me gjyqe shoveniste (FOTO)

Disa shqiptarë që jetojnë në Austri kanë mbajtur një protestë në rrugët e Vjenës për të kundërshtuar dënimin e Grupit të Kumanovës nga drejtësia maqedonase. Protestuesit kanë mbajtur pankarta në duar me kërkesa për lirimin e të dënuarve, duke e ...

Read More »

Shkrimi i rrallë i gazetës franceze në vitin 1937: Si u emancipua femra shqiptare

Nga Aurenc Bebja*,  Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar, të premten e 26 nëntorit 1937, në faqe të parë dhe të shtatënjë shkrim për princeshën Maxhide dhe emancipimin e grave shqiptare. Në vijim, do të gjeni shkrimin e plotë të gazetës, të sjellë në shqip nga Aurenc Bebja ...

Read More »

Shqiptarët në protestë për rastin ‘Kumanova’ para Ambasadës së Maqedonisë në Vjenë

Qytetarë të shumtë shqiptarë kanë zhvilluar sot një protestë në qytetin e Vjenës në Austri. Pas vendimit të Gjykatës në Maqedoni për rastin ‘Kumanova’, në të cilin shumë shqiptarë u dënuan përjetësisht e shumë të tjerë me nga 40 vite, ...

Read More »

Pse Thaçi, Veseli e Haradinaj po frikësohen të vizitojnë veriun e Kosovës

Në fushatën për zgjedhjet parlamentare dhe ato lokale, politikanët vizituan komunat e Kosovës, derisa pjesa veriore në Mitrovicë mbeti pa vizita të tilla. Krerët e shtetit nuk po realizojnë vizita të tilla në atë pjesë të vendit. Presidenti i Hashim ...

Read More »

Mediat ruse: SHBA i ka dhënë 18 muaj afat përfundimit të dialogut Kosovë-Serbi

Periudha optimale për përfundimin e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës, të cilin SHBA-ja thuhet se ka ngulur këmbë që të kryhet në 18 muajt e ardhshëm, shkruan agjencia ruse e lajme Sputnik duke ju referuar burimeve të brendshme. Sipas këtij ...

Read More »

Karaxhis: Ja pse serbët e aneksuan veriun e Kosovës

Një nga trajtimet më të mbrehta të prapaskenave që u zhvilluan në veri para 14 viteve është bërë nga gazetari australian me origjinë greke Majk Karaxhis. Në parantezë do të duhej të nënvizonim se ai mbetet një nga zërat e ...

Read More »

Nga 1 dhjetori dhe bullgarët nuk keni nevojë për vizë për këtë vend

Zyrtarisht nga 1 dhjetori, Kanadaja ka njoftuar heqjen e vizave për shtetasit bullgarë dhe rumunë. Me këtë vendim në Kanada, pa vizë do të mund të udhëtojnë të gjithë ata qytetarë që kanë një vizë 10-vjeçare kanadeze, si dhe ata ...

Read More »

Rrëfehet gazetari që po mbahet në burg në Turqi: Ja pse Erdogan është frikacak

Deniz Yücel është arrestuar nga policia turke për “propagandë terroriste dhe nxitje të urrejtjes” në muajin shkurt të këtij viti, shkruan e përditshmja gjermane Die Tageszeitung.  “Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është i frikësuar, sepse ai e di se çfarë ...

Read More »

Serbia i rehabiliton në pozita të larta udhëheqëse kriminelët e luftës në Kosovë

Serbia vazhdon t’i trajtojë kriminelët e luftës si “model” që duhet ndjekur nga gjeneratat e reja. Ata i ka rehabilituar edhe në pozita të larta udhëheqëse. Së fundi, gjenerali serb nga lufta në Kosovë, Vladimir Lazareviq, mbajti ligjëratën e parë ...

Read More »

Gjenerali serb: Nga Kosova ika duke qarë

Gjenerali i pensionuar serb, Vladimir Lazareviq, i cili ishte komandant i Korpusit të Prishtinës të –ish-Ushtrisë Jugosllave gjatë kohës së luftës në Kosovë, zbulon dëshmitë e tij nga koha e luftës dhe tmerrin e Betejës së Koshares. Gjenerali serb ka ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com