Home / Lajme / Maqedoni

Maqedoni

Rasti “Monstra”, prokuroria ka sjellë dëshmitarë të rrejshëm, thotë Raufi

Avokati i rastit “ Monstra”, Naser Raufi, në emisionin “Pa teklif” ka sqaruar se si prokuroria manovroi që me dëshmitarë të rrejshëm dhe pa prova të fajësojë të akuzuarit për këtë rast. Ai thotë se vihet në diskutim se… Avokati ...

Read More »

Çka po gatuan lideri i PDSH, Menduh Thaçi?

Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi së fundi nuk është ekspozuar në media. Ai po qëndron larg tyre, duke qëndruar me struktura partiake, por edhe në rrethin familjar. Thaçi nuk ka folur edhe për zërat se partia e tij do të ...

Read More »

Probleme të Maqedonisë, çështja e emrit dhe marrëdhëniet ndëretnike, 2018 vit i kthesave historike

Problemet reale të Maqedonisë janë çështja e emrit dhe marrëdhëniet ndëretnike, dhe pa zgjidhjen e emrit nuk mund të bëhet pjesë NATO-së dhe BE-së, sepse Greqia do ta bllokonte çdo proces të integrimeve euro-atlantike të Maqedonisë, kështu vlerëson për Zhurnal, ...

Read More »

Ky do të jetë ministri i ri pa resor në Qeverinë Zaev

Ministri i ri pa resor vjen nga qyteti i Delçevës e ai është Aksel Ahmedovski i cili do ta zëvendësojë Samka Ibraimovskin i cili do të bëhet deputet. Ahmedovski është nënkryetar i partisë për emancipim të romëve, ndërsa me profesion ...

Read More »

Sela: Fetain po e dënojnë, sepse më shpëtoi

Lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela gjatë këtyre ditëve është në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku po realizon takime me mërgatën shqiptare që jeton dhe vepron atje. Në organizimin e Qendrës Shqiptaro-Amerikane në SHBA, i pyetur nga mërgimtarët ...

Read More »

Pushimi dimëror për nxënësit mund të fillojë më herët

Ministria e arsimit dhe shkencës nuk përjashton mundësinë që pushimi dimëror të fillojë më herët për shkak të ajrit të ndotur. “Nëse paraqitet nevoja, do të mendojmë për fillim parakohe të pushimit dimëror. Megjithatë ditët do të plotësohen pas 10 ...

Read More »

Ibrahmovski: 800 milion franga do të kthehen në Maqedoni

Paratë e vjedhura nga ish pushteti në vlerë prej 800 milion franga është vendosur që të kthehen në Maqedoni thekson kështu ministri aktual pa resor Samka Ibrahimovski i cili së shpejti bëhet deputet duke lënë postin e ministrit. “Me këto ...

Read More »

Disa raste të helmimit të qenve në Ohër

Gjatë ditëve të fundit në Ohër janë regjistruar disa raste të helmimit të qenve, përcjell Fol. Aktivistët për mbrojtjen e kafshëve në rrjetet sociale paralajmërojnë se në disa pjesë të vjetra të qytetit,qendër dhe vende të tjera është shpërndanë helm ...

Read More »

VMRO vazhdon me protesta para burgut të Shutkës

Partia opozitare VMRO-DPMNE sot,do të organizojë protestë ora 16:00 përpara burgut në Shuto Orizare, ku do të ketë më shumë fjalime para të pjesmarrësve informojnë nga parti. VMRO-DPMNE kërkon: 1. Ndalimi i pakushtëzuar i të gjitha këtyre proceseve të persekutimit ...

Read More »

Zaev-Rama: Në vitin 2018 edhe Maqedonia edhe Shqipëria do fillojnë negociatat për integrimin në BE

Zbatimi i marrëveshjes së Ohrit, është në interes të madh të ndërsjellë dhe është një gur themeli për forcimin e demokracisë dhe rritjen e mirëqenies jo vetëm në Maqedoni, por edhe në Shqipëri dhe kudo që jetojnë shqiptarët. Kështu deklaroi ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com