Home / Femra / Kuzhinë

Kuzhinë

Si të gatujamë – Pite Me Molle

Përbërësit 500 gr petë të gatshme për pite 6 mollë 200 gr gjalpë i shkrirë 100 gr arra të bluara 4 lugë sheqer 4 lugë (thërrime buke) 1 lugë kanellë rrush të tharë   Për sherbetin: 700 gr sheqer 1 ...

Read More »

Bakllavë Turke

Përbërësit për petet: 1kg miell 7 veze (4 te plota dhe 3 te verdhat) 230ml vaj luledielli (ose 1 filxhan) 250ml qumesht (ose 1 filxhan) 1/2kg gjalp i shkrire ne mikrovale niseshte per sperkatje Përbërësit për mbushjen: 1/2kg arra te ...

Read More »

Qofte daneze

Përbërësit: – 500 g mish i bluar viçi, – 1 qepë, – 2 lugë miell, – 1 lugë pure domateje, – 30 g gjalpë, – 1 fletë dafine, – 1 vezë, – ½ e lugës së vogël zhumbricë (Thymus setpyllum), ...

Read More »

Makarona Carbonara me mish pule

Përbërësit: 500 gr makarona 4 lugë gjelle vaj ulliri 4 gjoks pule i copëtuar në pjesë të vogla  4 thelpinj hudhre 2 lugë e mesme piper i zi i bluar  2 qepë  2 spec i gjelbër 12 kërpudha  majdanoz i ...

Read More »

Kek me Çokollatë

Përbërësit: 2 vezë, 100gr margarin, 150gr çokollatë, 80gr sheqer, 50 gr miell. Përgatitja: Në një enë hedhim margarinën bashkë me çokollatën dhe i shtojmë 2-3 lugë uje. E vendosim enën në zjarr deri sa të shkrihet margarina dhe çokollata. Në ...

Read More »

Mollë Karamele

Përbërësit 6 kokrra mollë 400 gr karamele 2 lugë qumësht Përgatitja 1 .Heqim bishtat nga çdo mollë dhe futim nga një shkop artizanal në majë të çdo molle. Lyejmë me gjalpë një fletë pjekjeje. 2.Vendosim karamelet dhe qumështin në një ...

Read More »

Bombica me Banane (VIDEO)

Përbërësit: 100gr sheqer pluhur, lëngu i një portokalli, 100gr biskota të bluara, 200gr margarinë (gjalpë) 200gr miell kokosi dhe 2 banane të coptuara. Bombica me Banane Receta për Bombica me BananePërbërësit:100gr sheqer pluhur,lëngu i një portokalli,100gr biskota të bluara,200gr margarinë ...

Read More »

Tavë me makarona dhe kungulleshka në furrë

Përbërësit: ▪ 400 g makarona ▪ 1 fetë djathë deleje ▪ 3 kungulleshka ▪ 3 qepë të vogla ▪ 4 lugë vaj ulliri ▪ Kikirikë ▪ Borzilok ▪ Kripë ▪ Piper Përgatitja: Pastroni dhe prisni në feta kungulleshkat. Prisni edhe ...

Read More »

Mish me bamje

Përbërësit: Për 4-5 persona duhen:  500 gr mish 1,5 kg bamje  2 filxhanë kafeje vaj 2 kokrra qepë salcë ose 4-5 kokrra domate  kripë, piper i zi, uthull 2-3 lugë gjelle, majdanoz Përgatitja: Bamjet pastrohen duke u prerë bishtin në ...

Read More »

Bakllavë me çokollatë

Përbërësit: 14 petë 300 grarra 300 grçokollatë 250 grmargarinë 700 grsheqer 500 mlujë 300 grçokollatë 150 grmargarinë Përgatitja: Marrim nga dy petë bakllavaje, vendosim njërën mbi tjetrën dhe shtojmë përzierjen e arrave të bluara dhe çokolates së grirë në rende. ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com