Home / Femra / Familja

Familja

Prej moshës 2 vjeçare, fëmijët të flenë vetëm

Studime të ndryshme kanë rihapur debatin se kur bebet duhet të fillojnë të flenë në dhomën e tyre përderisa nuk ka ndonjë kohë specifike se kur duhet të largohet fëmija nga dhoma e prindërve dhe të flejë në dhomën e ...

Read More »

Shqiptarja që u martua me djalin zezak, braktiset nga familja dhe ‘masakrohet’ në rrjetet sociale (FOTO)

Një vajzë shqiptare shkoi për studime në Londër dhe atje njohu dashurinë e jetës, Henrin. Sic tregon ajo pas shumë vitesh si miq Henri i kishte bërë pyetjen “Të besdis ngjyra ime”. Përgjigja e saj ishte një puthje. Pas dy ...

Read More »

Ndëshkimi fizik e bën fëmijën agresiv

​Të qëllosh me shuplakë fëmijët kur bëjnë gabime mund t’i bëjë ata adoleshentë agresivë. Një kërkim i ri shkencor ka treguar se të vegjlit që janë rrahur nga prindërit kanë më shumë gjasë që të jenë agresivë pas moshës 10 ...

Read More »

Si jetojnë shqiptaret që martohen me serbë?

Në Peshter në Serbi ka mjaft burra të martuar me gra nga Shqipëria. Po si jetojnë ato atje? Zllatko dhe Vera Muniq nga Sjenica kanë festuar këto ditë dhjetëvjetorin e martesës. Ata kanë tre fëmijë, shtëpi dhe jetojnë, siç thonë, ...

Read More »

Prindërit publikojnë fotot e të birit në spital për shkak të drogës e alkoolit

Prindërit kanë bërë disa fotografi të djalit të tyre 13 vjeç, të shtrirë në spital për shkak të përdorimit të drogës dhe alkoolit. Billy Nethercot  e kaloi natën në rrugë pas pirjes së alkoolit dhe hashashit në një festë në ...

Read More »

Kjo sjellje e baballarëve ndikon në inteligjencën e fëmijëve

Sipas një studimi të ri, baballarët që janë të qetë dhe kujdesen për fëmijët e tyre përmirësojnë nivelin e inteligjencës së fëmijëve. Studiuesit sugjerojnë që baballarët të kalojnë shumë kohë me fëmijët dhe të luajnë me ta, që kur lindin. ...

Read More »

Fëmijët që qëndrojnë para ekranit vonojnë të folurin

Nëse një fëmijë i vogël kalon shumë kohë duke luajtur në celular apo tabletë, mund të ketë vonesa në të folur, paralajmëron një studim i ri. Studimi që do të prezantohet në Pediatric Academic Societies meeting në San Francisco, thotë ...

Read More »

Fëmijët e nënave të rrepta bëhen më të suksesshëm

  A ishin prindërit tuaj të rreptë me ju ndërsa ju ishit duke u rritur? A ju urdhëronin ata për të pastruar dhomën tuaj, të bënit detyrat e shtëpisë dhe të përqëndroheshit në të ardhmen tuaj çdo ditë? Shumë prej ...

Read More »

Zbulohet arsyeja përse baballarët nuk e dëgjojnë të qarën e fëmijës gjatë natës

Ardhja në jetë e një fëmije është një nga ngjarjet më të bukura për një familje. Pëveç dashurisë së pakufizuar, lipset edhe shumë përgjegjësi nga të dy prindërit për qenien e re që kanë sjellë në jetë. Këto përgjegjësi ndryshojnë ...

Read More »

Tabela që mund të parashikojë gjininë e bebës suaj – provojeni

Kjo tabelë kineze për parashikimin e gjinisë thuhet se është gjetur në një varr mbretëror të lashtë pranë Pekinit. Gjithashtu thuhet se kishte qenë e saktë 90% për parashikimin e gjinisë. Tabela ka bërë bujë në mediat sociale kohët e ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com