Home / Femra

Femra

Testi prej dhjetë sekondash zbulon se a bën t’i ngjyrosni flokët

Me ngjyrosjen e flokëve të dëmtuara nuk i ndihmoni as vetes as flokëve. Nëse flokut ju janë të dëmtuar, me ngjyrosje mundeni vetëm t’i përkeqësoni gjërat, sepse flokët patjetër duhet të jenë të shëndetshme, në mënyrë që pas ngjyrosjes të ...

Read More »

Truk për gatimin e simiteve të shijshme: Si t’ia arrini ta bymeni përherë brumin

Pogaçet, picat dhe buka të gatuara nga brumi i bymyer janë më të shijshme. Ndikojnë shumë faktorë në atë se a do t’i bëni të mira simitet. Më e rëndësishme është që brumi të bymehet mirë dhe për ta arritur ...

Read More »

Dietat më të mira për 2018

Kalimi i festave, teprimi me ushqimin sigurisht që mund të kenë sjellë disa kilogramë më tepër, dhe duhet të kthehemi në format e mëparshme. Dietologët kanë disa dieta efektive për këtë vit. Ekspertët thonë se rreth 30-30% e peshës që ...

Read More »

20 mënyra si të vishni xhemper-fustanet këtë dimër

Blini që sot njërin ndër rrobat më të dashura për sezonin e dimrit! Do të bindeni që xhemper-fustanet janë rrobë e pashmangshme për çdo sezon dimri! Të ngrohtë, të këndshëm, – fustanet trendi janë gardërobë ideale gjatë muajve të dimrit ...

Read More »

Sa e vështirë është të kujdesesh për fëmijët me Sindromën Down

Sindroma Down është një nga anomalitë më të shpeshta gjenetike që hasen gjatë lindjes. Ende nuk dihen shkaqet që sjellin këtë sindromë dhe nuk ekziston një kurë për shërimin e tij. Ada Hidershaj Kita, drejtuese e qendrës  Xhonatan, e ftuar ...

Read More »

10 tendencat më të përhapura të kirurgjisë plastike gjatë 2017-ës

Siç të gjithë e dimë tashmë, shumica e grave ëndërrojnë t’i ngjajnë një gruaje tjetër, sigurisht, të famshme. Shumë femra në Amerikë synojnë Melania Makeover për t’u bërë si Melania Trump ndërsa kohët e fundit e gjithë vëmendja ka shkuar ...

Read More »

Cila është mosha e duhur që fëmijët të mësojnë gjuhë të huaja

Gjuha e huaj është një dilemë e madhe për prindërit, pasi ata nuk e dinë me siguri se cila është mosha e përshtatshme që një fëmijë të mësojë një gjuhë të huaj. Sa më shpejt, aq më e lehtë është ...

Read More »

Supa që është më e fuqishme se antibiotikët

Kjo supë që po ju sjellim më poshtë përpos që është e shijshme, do të ju ndihmojë që të tejkaloni infeksionet e veshit, ftohjet, gripet dhe shumë probleme të tjera shëndetësore. Supa me trumzë, qepë të kuqe dhe hudhër do ...

Read More »

5 gabime që bëjnë femrat kur blejnë këpucë me taka të larta

Këpucët e reja me taka të larta të kanë krijuar plagë (fluska) që në ditën e parë kur i ke veshur? Ndoshta gjatë kohës së blerjes nuk je kujdesur për këto pesë pika. Takat e larta na bëjnë edhe më ...

Read More »

Foshnjat mund ta dallojnë frikën në sytë tuaj

Foshnjat që shtatë muajshe mund të lexojnë shprehjet njerëzore duke parë beben e syrit të tyre, në të qindtën e një sekonde. Shkencëtarët vendosën elektroda në kokat e 24 bebeve dhe u treguan atyre pamje të syve, për vetëm 50 ...

Read More »