Teatër

Aktorja e famshme shqiptare që përmendet në enciklopeditë e shteteve më të rëndësishme të botës

Përse duhet të mundohemi aq shumë për të gjetur prejardhje të largët shqiptare për figura të njohura, kur kemi shqiptarë të vërtetë që njihen ndërkombtarisht? Kjo është një pyetje që ja bëj shpesh vetes kur, në bankat e auditorit të ...

Read More »

Shfaqja mbi jetën e Nënë Terezës rikthehet në teatrot e Parisit

Jeta e një bamirëseje si ajo e Nënë Terezës nuk ka qenë rrugë e lehtë dhe pa gjemba. Aktorja Catherine Salviat, një prej aktoreve më të mira franceze, duke nisur nga java tjetër do të sjellë në jetë Nënë Terezën ...

Read More »

Ndërron jetë aktori i njohur shqiptar

Ndërron jetë aktori i njohur shqiptar nga Kosova, Skënder Tafaj. Ish aktori ka luajtur qindra role në Teatrin Popullor Krahinor deri para 25 viteve kur emigroi në Zvicër. Mediat kosovare shkruajnë se Tafaj ishte i ndjekur nga UDB-ja për aktivitetet ...

Read More »

Shfaqja “G” mahniti publikun

Për shkak se punimet për ndërtimin e teatrit shqiptar edhe pas shumë vitesh ende nuk kanë përfunduar, Teatri shqiptarë në Shkup 67 vjetorin e shënoi në Teatrin e Komedisë me ç‘rast në skenë u vendua Shfaqja “G”. Në sallën e ...

Read More »

Regjisori Plakolli do të hyjë në grevë urie

Regjisori i Teatrit Kombëtar, Sokol Plakolli, ka bërë të ditur se duke filluar nga ora 19.00 e ditës së sotme do të fillojë grevë urie në sheshin “Skënderbeu”, para Teatrit Kombëtar. Ai në një komunikatë për media ka njoftuar se ...

Read More »

Gratë katolike të Shkodrës ishin të parat shqiptare që luajtën në teatër

Në shumë nga pikëpyetjet e ditëve të sotme, nga shumë drama të mëdha të femrës shqiptare pikërisht sot, nga një tragjedi e ditëve të sotme ku burri qëllon dhe vret gruan, më vjen imazhi i jashtëzakonshëm i femrës së parë ...

Read More »

“Një shfaqje teatri…”, shfaqet sot në Shkup

Shfaqja e Qendrës Multimedia “një shfaqje teatri me 4 aktorë me disa derra me disa lopë me disa kuaj me një kryeministër me një milka e me disa inspektorë vendës e ndërkombëtarë” do të jepet sot në Dramski Teatar në ...

Read More »

Gresa Pallaska shkëlqen në skenën operistike të Skocisë, me shfaqjen “Bluebeard’s Castle”

Si aktore në Kosovë është e njohur për shumë role. Por, talentin e saj, Gresa Pallaska e ka shfaqur edhe jashtë skenave shqiptare. Ajo në Skoci po merr pjesë me shfaqjen e Bartokut “Bluebeard’s Castle” dhe ka shkëlqyer me paraqitjen ...

Read More »

“Ushtria e Ui Tomasit” e Teatrit të Tetovës, mirëpritet në festivalin ndërkombëtar të Teatrove në Bursa të Turqisë

Mbrëmë u dha premiera e shfaqes “Ushtria e Ui Tomasit” e Teatrit të Tetovës në festivalin ndërkombëtar të Teatrove në Bursa të Turqisë. Është pritur në mënyrë spektakulare shfaqja, ndërkohë që sonte do reprizohet shkaku i kërkesave të mëdha për ...

Read More »

Ismet Krasniqi–Lala, njeriu i vlerave të kulturës shqiptare

 Ismet Krasniqi–Lala  është aktor profesionist i teatrit, filmit, letërsisë dhe humorit i cili me punën e tij të madhe i takon radhëve të atyre krijuesve që zhvilloi veprimtarinë e tij në disa fusha kulturore e artistike në tridhjete e me ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com