Muzikë

MTV Europe Music Awards të dielën ‘pushtohet’ nga shqiptarët (VIDEO)

Edhe dy ditë na ndajnë nga ngjarja e madhe e muzikës në Evropë. MTV Europe Music Awards, sivjet do të udhëhiqet nga këngëtarja kosovare me famë botërore Rita Ora, ndërsa në këtë ceremoni do të jenë të pranishëm edhe tre ...

Read More »

Vaçe Zela me shoqëruese nga pas, Anida Take dhe roli i saj

Pak ditë më parë, kantautori Kujtim Prodani, djali i këngëtares Anida Take dhe Agim Prodanit, gjeti në kujtimet e vjetra të shtëpisë një fotografi që ishte e rrallë edhe për atë vetë: nëna e tij, në moshë të re, vetëm ...

Read More »

EKSKLUZIVE: ELITA 5 vjen me dy këngë të reja (VIDEO)

Lideri i Elita 5, Arif Ziberi teksa po ngjiteshte në skenë për të performuar para studentëve në Tetovë, deklaroi se grupi është duke sjell 2 këngë të reja. Ata do të jenë në formë te singëllit ndërkohë që nuk kanë ...

Read More »

Rapsodi Gjon Frroku merr urdhrin “Nënë Tereza”

Në kulmin e krijimtarisë së tij 45 vjeçare dhe për meritat e shquara në fushën e artit dhe të kulturës, veçanërisht në gjetjen, kultivimin, ruajtjen dhe interpretimin e folklorit popullor origjinal brenda e jashtë vendit, në skenat e festivaleve foklorike ...

Read More »

Kitara e Prince shitet për 700.000 dollarë

Kitara e këngëtarit të famshëm, Prince, është shitur në një ankand për 700.000 dollarë. Nga shtëpia e ankandit “Julian” kanë thënë se ky ishte çmimi më i lartë për një kitarë të artistit të ndjerë. Vlera e kitarës së tij ...

Read More »

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa formacioneve vokale e instrumentale ishte Atë Martin Gjoka, françeskani shqiptar nga Tivari i cili gjithë jetën e kaloi në Shkodër dhe krijimtarinë ia kushtoi Shqiprisë. ...

Read More »

Maximilian Lambertz, austriaku që studioi Këngët e Kreshnikëve

Gati gjysëm shekulli më parë, më 26 gusht 1963, mbylli sytë përgjithmonë një albanologët e famshëm austriakë, Maximilian Lambertzi. Por emri i tij lidhet dhe me kujtesën historike të shqiptarëve, pasi Lambertzi, ka një kontribut të madh në studimet e ...

Read More »

Festivali i muzikës i cili e shkatërroi Millosheviqin (VIDEO)

Çdo korrik, Kalaja Petrovaradin në Serbi është pikëtakim i të rinjve e gjeneratave të ndryshme nga mbarë bota. Festivali EXIT është ndër më të mëdhenjtë në Evropë dhe emrat e mëdhenj të muzikës parakalojnë në këtë festival. Megjithatë, pak e ...

Read More »

Ermonela Jaho magjeps kritikën spanjolle me operan “Madame Butterfly”

Sopranoja shqiptare Ermonela Jaho shkëlqeu me interpretimin e saj në operën “Madame Butterfly” në teatrin “Real” në Spanjë, ku arriti të njejtësohet aq shumë me veprën e Puçinit aq sa dukej sikur të vdiste vërtetë në skenë. Kështu e nis kritikën Ruben ...

Read More »

SHBA, koncert në fund të detit (VIDEO)

Adhuruesit e muzikës dhe të koraleve janë përpjekur t’i bashkojnë të dyja në fund të detit me pjesëmarrjen në festivalin Lower Keys, në Florida, SHBA. Rreth 400 zhytës u mblodhën mes koraleve te Looe Key për një koncert nënujor, një ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com