Home / Art dhe Kulturë / Letërsi

Letërsi

Tetovë – Akademi përkujtimore “30 vjet nga vdekja e Lasgush Poradecit”

Në kuadër të manifestimit “Ditët e nëntorit në Tetovë” sonte në orën 18 organizohet Akademi përkujtimore për shkrimtarin e njohur Lasgush Poradeci. Akademia organizohet nga Klubi i artistëve “Oda” në Qendrën për Kulturë në Tetovë, dhe Klubi letrar “Metafora” e ...

Read More »

Medvegjë, Konferencë shkencore për akademik Idriz Ajetin

Java e parë e nëntorit në Medvegjë, njëra ngë komunat më të vogla të Luginës së Preshevës, mblodhi personalitete të shquara të kulturës shqiptare rreth konferencës shkencore kushtuar Akademik Idriz Ajetit, “babait” të gjuhës shqipe, siç e quajnë studiues të ...

Read More »

Si u vetëvra bashkë me të dashurën Stefan Cvajg

Dhe teksa anija shtyhej tej, në tryezën e thjeshtë të asaj kabine të vogël, ai shkroi mbi letër këto rreshta: “Nuk është aq e lehtë sa e mendoni ju si vajzë e re, të gjeni dikë, që me kaq përkushtim ...

Read More »

Rrugëtimi artistik dhe thellësia poetike e Lasgush Poradecit

Eqrem Çabej thotë: “Ç’e dallon nga të parët, është thellësia…Është vjershëtori më i thellë që ka shkruar në shqipet; në qoftë se kjo nuk është vënë re gjer tani, shkaku është se më të shumët nuk e kuptojnë poezinë e ...

Read More »

Miranda Burrniku nga Ferizaji , Një mendje e ndritur që premton shumë | Foto

Miranda një vajz e re e cila kohën e lirë të saj mundohët që ta kaloj në mënyren më të mirë të mundshme, pra duke shkruar për sfera të ndryshme për problemet tona që na rrethojn , si një vajz ...

Read More »

Faik Konica për shqiptarët: Egërsira dhe kafshë, armiq të vetvetes

Faik Konica njihet jo vetëm si një nga publicistët më të mirë, po edhe si njeriu që në të gjitha mënyrat e mundshme tregoi jo vetëm realitetin në të cilin ndodhej Shqipëria, po edhe atë që e priste. Mënyra e ...

Read More »

Kumanovari me poezi për Shkëndin

Për Shkëndinë … Të quajnë klub futbolli Por më shumë se një klub je Sa bukur të qëndrojnë ngjyrat Që ti Shkëndij mi ke Shqiptarët nga katër anët Te ju kanë shikimin Të ngjiten në majën më lartë Me Shkëndinë ...

Read More »

Një botim me vlerë për folkflorin shqiptar në Maqedoni

Dr. Izaim MURTEZANI  Përralla popullore shqiptare (Mbledhur në Tetovë dhe Gostivar me rrethinë) nga Edibe Selimi -Osmani Libri me titull Përralla popullore shqiptare (Mbledhur në Tetovë dhe Gostivar me rrethinë) nga Edibe Selimi-Osmani, paraqet padyshim librin, apo përmbledhjen më madhore të folklorit shqiptar ...

Read More »

10 veprat më të ​rëndësishme të shkruara nga autorët në burg

Në këtë listë, po paraqesim 10 nga veprat më të mëdha të shkruara ndonjëherë në burg. Duket se disa nga librat më me ndikim në historisë tonë janë shkruar gjatë burgimit të autorit. Shumë nga librat e përmendur më poshtë ...

Read More »

Fishta dhe ‘gomarët’ e politikës

Më 1994, kur më në fund u botua e plotë satira politike e Fishtës “Gomari i Babatasit”, d.m.th. tok me pjesën e saj të dytë të mbetur në dorëshkrim, kam pas shkruar në Parathënien e botimit: “Nëse britanikët e meritonin ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com