Film

“Trëndrafili i Tiranës”, dokumentari francez kushtuar mbretëreshës Geraldinë

Televizioni njohur europian, ARTE (kanali francez) do të transmetojë, më 2 janar 2018 në orën 22:50 një dokumentar (1 orë e 18 minuta) kushtuar Mbretëreshës Geraldinë. Dokumentari është realizuar nga Frederik Miterrrand. Mbretëresha e Tiranës Përmes fatit të jashtëzakonshëm të ...

Read More »

“Star Wars: The Last Jedi”, vlerësime maksimale nga kritikët

“Star Wars: The Last Jedi” u prit ngrohtë nga pjesa më e madhe e kritikëve të marten, një ditë para se seria më e fundit e sagës fantastiko-shkencore të ekranizohej në kinematë e mbarë botës në atë që parashikohet të ...

Read More »

Filmat më të mërzitshëm që janë xhiruar ndonjëherë

Ka disa filma që janë bërë për t’i shikuar para gjumit, veçanërisht nëse vuani nga pagjumësia. Ata janë kaq të mërzitshëm saqë është e pamundur të qëndroni të zgjuar një orë e gjysmë për t’i shikuar deri në fund. Natyrisht, ...

Read More »

European film Awards, triumfon komedia “The Square”

Komedia “The Square” ka triumfuar në ndarjen e çmimeve në festivalin e filmit “European film Awards” duke rrëmbyer një sërë trofesh. Përveç vlerësimit për komedinë më të mirë ky film ka fituar çmimin e madh për regjinë më të mirë, ...

Read More »

Pas 47 vitesh Arabia Saudite rihap kinematë

Arabia Saudite ka njoftuar se do të fusë në treg kinematë tregtare. Ministria e kulturës dhe informacionit deklaroi se do të fillojë lëshimin e licencave menjëherë dhe se kinematë e para pritet të hapen në mars 2018. Kjo masë është ...

Read More »

Në dyvjetorin e vdekjes së Lecit, Cima me fjalë prekëse për mikun e tij

Një ditë më parë janë bërë dy vjet që nga vdekja e humoristit të njohur Ibrahim Krajkova i njohur me emrin artistik Leci. E në dyvjetorin e vdekjes së tij përveç familjarëve e të afërmeve, mungesën e tij po e ...

Read More »

Shuhet aktori i njohur Mërkur Bozgo

Aktori i njohur Mërkur Bozgo është ndarë nga jeta në moshën 80-vjeçare. Aktori vuante nga një sëmundje e rëndë prej kohësh. Bozgo numëron një numër të madh rolesh në kinematografi dhe teatër. I lindur në 24 Mars të vitit 1937 ...

Read More »

Aktorja e famshme shqiptare që përmendet në enciklopeditë e shteteve më të rëndësishme të botës

Përse duhet të mundohemi aq shumë për të gjetur prejardhje të largët shqiptare për figura të njohura, kur kemi shqiptarë të vërtetë që njihen ndërkombtarisht? Kjo është një pyetje që ja bëj shpesh vetes kur, në bankat e auditorit të ...

Read More »

“Kismet”, dokumentar për vajzat shqiptare dhe serbe

Një dokumentar me titull ‘’Kismet’’ është prodhuar brenda platormës ‘’Humans of Albania and Serbia’’ si një bashkëpunim rinor midis këtyre dy vendeve. Në qendër të tij nuk është vetëm bashkëpunimi rinor midis vendeve në rajonin e trazuar të Ballkanit, por ...

Read More »

“Bloodlands”, filmi horror shqiptar në festivalin e Australisë

Filmi horror shqiptar “Bloodlands”, me skenar dhe regji nga Steven Kastrissios, nën interpretimin e aktorëve  Gëzim Rudi, Ilire Vinca, Suela Bako, Alesia Xhemalaj, Emiljano Palali, Dritan Arbana, Florist Bajgora, Enxhi Cuku, do hapë Festivalin e Filmit Horror në Sidnej të ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com