Home / Art dhe Kulturë / Arti Pamor

Arti Pamor

Konkurs për blerjen e fotografive “Kuadri juaj nga Maqedonia”

Agjencia për Promovimin dhe Mbështetjen e Turizmit të Republikës së Maqedonisë sot shpalli konkurs për blerjen e fotografive me temë “Kuadri juaj nga Maqedonia”. “Qëllimi është që T’ju nxisim, frymëzojmë, inkurajojmë ta ndani edhe Ju tregimin Tuaj nëpërmjet momenteve Tuaja ...

Read More »

“Pëshpëritjet e fshehura” të Dali Alilit

Nesër mbrëma (6 nëntor) me fillim në ora 20, në galerinë Çifte Hamam do të mbahet ekspozita personale “Pëshpëritje të fshehura” e piktorit nga Kumanova, Dali Alili. Daliu, përveç pikturës, një kohë të gjatë merret edhe me fotografinë, ndërsa me ...

Read More »

Minj të balsamosur në Galerinë e Arteve në Tiranë

Artistja austriake Deborah Sengl prezantohet në Galerinë Kombëtare të Arteve me ekspozitën “Ditët e fundit të njerëzimit”. Nën kurimin e Günther Oberhollenzer, kjo ekspozitë është ndërtuar në formën e një metafore. E bazuar dhe frymëzuar nga vepra me të njëjtin ...

Read More »

“Fraxhilitet” – ekspozitë e grafikave të Shqipe Mehmetit

Ekspozita e artistes grafike Shqipe Mehmeti do të hapet sonte në orën 20 në Stacionin e Vogël, në organizim të Galerisë Kombëtare të Maqedonisë. Ekspozita është quajtur “Fraxhilitet” dhe do të prezantojë teknika të llojllojshme grafite – nga gjilpëra e ...

Read More »

Magjia e Akuarelit nga Kina në Tiranë, mjeshtri Helidon Haliti hap ekspozitën me teknikën e harruar

“Home and abroad” është një projekt që ka bërë bashkë dy artistë, piktorin Helidon Haliti dhe kinezin Li Xiaocheng në ekspozita me dy itinerare të ndryshme, në gjininë e akuarelit. Fillimisht në Kinë e tashmë në Tiranë. Në mjediset e Muzeut ...

Read More »

Realizim i dobët, busti i Adem Jasharit në Prekaz dhe shtatorja në Malishevë

Nga Ilir Muharremi Përveç shtatorëve të shëmtuara kemi edhe një bust sërish bastardues me defekte estetike kushtuar heroit tonë të madh Adem Jashari i cili ndodhet para kullës së Jasharajve. Emri i skulptorit nuk ndodhet askund në Bust. Busti u ...

Read More »

Zbulohet dhomë sekrete në Piramidën e madhe në Egjipt

Dhomë sekrete në Piramidën e Madhe të Gizës? Po, dhe arkeologët kanë bërë të ditur lajmin duke thënë se po përdorin teknologjinë e fundit për të identifikuar vendndodhjen e një zgavre misterioze brenda strukturës së lashtë egjiptiane. Që nga koha ...

Read More »

Ekspozitë e fotografive të Mimoza Veliut

Në Galerinë kombëtare të Maqedonisë në objektin Çifte Amam, sonte do të hapet ekspozita e fotografive të Mimoza Veliut, e quajtur “Fotografia artistike”. Mimoza është piktore e lindur në Maqedoni. Jeton dhe punon në Berlin. Përmes studios dhe galerisë së ...

Read More »

Pas restaurimit, 66 vepra arti i rikthehen Galerisë Kombëtare të Arteve

Rreth 66 vepra arti, pjesë e fondit të Galerisë Kombëtare të Arteve i janë rikthyer institucionit. Pikturat pas restaurimit u ekspozuar për publikun më 28 gusht. Busti i Skënderbeut i Odise Paskalit, një vepër e mrekullueshme e Zef Kolombit, pikturat ...

Read More »

Serbia i ofron shtetësi “Pikasos së Vogël”

Serbia i ka ofruar shtetësinë serbe, familjes së 10-vjeçarit afgan, Fahrad Noory, i cili tashmë njihet si “Pikaso i Vogël”, për shkak të krijimeve të tij artistike. Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, i ka bërë ofertë 10-vjeçarit dhe familjarëve të tij, ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com