Home / Art dhe Kulturë

Art dhe Kulturë

Në dyvjetorin e vdekjes së Lecit, Cima me fjalë prekëse për mikun e tij

Një ditë më parë janë bërë dy vjet që nga vdekja e humoristit të njohur Ibrahim Krajkova i njohur me emrin artistik Leci. E në dyvjetorin e vdekjes së tij përveç familjarëve e të afërmeve, mungesën e tij po e ...

Read More »

Tetovë – Akademi përkujtimore “30 vjet nga vdekja e Lasgush Poradecit”

Në kuadër të manifestimit “Ditët e nëntorit në Tetovë” sonte në orën 18 organizohet Akademi përkujtimore për shkrimtarin e njohur Lasgush Poradeci. Akademia organizohet nga Klubi i artistëve “Oda” në Qendrën për Kulturë në Tetovë, dhe Klubi letrar “Metafora” e ...

Read More »

Medvegjë, Konferencë shkencore për akademik Idriz Ajetin

Java e parë e nëntorit në Medvegjë, njëra ngë komunat më të vogla të Luginës së Preshevës, mblodhi personalitete të shquara të kulturës shqiptare rreth konferencës shkencore kushtuar Akademik Idriz Ajetit, “babait” të gjuhës shqipe, siç e quajnë studiues të ...

Read More »

Ja si rusët shpallën Zogun President, fakte dhe foto të panjohura

Fragmente nga kujtimet e ish-togerit perandorak rus, major i monarkisë shqiptare dhe gjeneral-brigade i ushtrisë italiane, Lev Pavloviç Sukaçiov (1895-1975) – Nga Thanas Mustaqi Po botoj fragmente të kujtimeve të një majori rus të ushtrisë mbretërore shqiptare, L. P. Sukçiov ...

Read More »

Kur heroina e Revulucionit Grek, Bubulina, e pohon me gojën e saj se është shqiptare…

Heroina e Revulucionit Grek, Laskarina Bubulina, një komandante detare greke dhe ruse vazhdon të jetë një figurë e admiruar për publikun grek. Akademikja e njohur Elena Gjika, e njohur si Dora d’Istria rrëfen se ajo është në fakt një shqiptare ...

Read More »

MTV Europe Music Awards të dielën ‘pushtohet’ nga shqiptarët (VIDEO)

Edhe dy ditë na ndajnë nga ngjarja e madhe e muzikës në Evropë. MTV Europe Music Awards, sivjet do të udhëhiqet nga këngëtarja kosovare me famë botërore Rita Ora, ndërsa në këtë ceremoni do të jenë të pranishëm edhe tre ...

Read More »

Shuhet aktori i njohur Mërkur Bozgo

Aktori i njohur Mërkur Bozgo është ndarë nga jeta në moshën 80-vjeçare. Aktori vuante nga një sëmundje e rëndë prej kohësh. Bozgo numëron një numër të madh rolesh në kinematografi dhe teatër. I lindur në 24 Mars të vitit 1937 ...

Read More »

Javët e Kulturës Shqiptare në Austri nga 17 nëntori

Me qëllim të paraqitjes në mënyrë sa më dinjitoze të kulturës dhe artit shqiptar, në Austri që nga 17 nëntori, fillojnë  Javët e Kulturës Shqiptare. Sipas organizatorëve synim i një festivali të tillë është rritja e numrit të shikueshmërisë dhe ...

Read More »

Lindi vetëm 3 muajsh, ky është fëmija që po sfidon mjekët

Foshnja me lindjen më të parakohshme që ka ndodhur ndonjëherë është duke sfiduar pritjet e mjekëve me shëndetin e saj. Vajza e vogël u lind vetëm 21 javëshe në San Antonio, Teksas në vitin 2014. Nëna e saj, Courtney Stensrud, ...

Read More »

Aktorja e famshme shqiptare që përmendet në enciklopeditë e shteteve më të rëndësishme të botës

Përse duhet të mundohemi aq shumë për të gjetur prejardhje të largët shqiptare për figura të njohura, kur kemi shqiptarë të vërtetë që njihen ndërkombtarisht? Kjo është një pyetje që ja bëj shpesh vetes kur, në bankat e auditorit të ...

Read More »
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com